Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024
ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΤΟΠΙΚΑ ΝΕΑ

Artemisio Mountain Running – Δύο πρωτιές για τον Αθλητικό Σύλλογο ΝΕΜΕΑΣ 2016

Στο Αρτεμίσιο όρος διεξήχθη  για 5η χρονιά ο αγώνας artemisio mountain running. Με επίκεντρο τη Καρυά Αργολίδος και με τη συμμετοχή 700 αθλητών σε τρεις αγώνες ορεινού τρεξίματος (26χλμ, 12χλμ, 5χλμ) και ενός παιδικού αγώνα άνευ ανταγωνισμού έκλεισε με επιτυχία ακόμη μια μεγάλη αθλητική διοργάνωση με επίκεντρο τον αθλητή ως μονάδα αλλά και τη φύση.

Κορυφαίοι αθλητές του ορεινού τρεξίματος και όχι μόνο, έλαβαν μέρος στον γνωστό αγώνα, με τις απαιτητικές διαδρομές και το σκληρό τερέν του Αρτεμισίου Όρους.

Νικητής του αγώνα των 26χλμ (γενική κατηγορία) αναδείχθηκε ο κορυφαίος αθλητής Δημήτρης Θεοδωρακάκος, με χρόνο 02:51:10, ενώ στη δεύτερη και τρίτη θέση τερμάτισαν ο Γιώργος Λουφέκης (χρόνος 02:54:51) και ο Γιώργος Δημουλάς (χρόνος 02:55:41) αντίστοιχα.

Νικήτρια του αγώνα των 26χλμ (γενική κατηγορία) αναδείχθηκε η Ζωή Σταμούλη με χρόνο 03:31:54, ενώ τη δεύτερη και την τρίτη θέση κατέλαβαν η Μαρία Φωστίνη (χρόνος 03:56:16) και Λεμονιά Παναγιώτου (χρόνος 04:00:51) αντίστοιχα.

Στον αγώνα των 12χλμ (γενική κατηγορία) νικητής στους άνδρες αναδείχθηκε ο Γιώργος Διαλεκτός και στις γυναίκες η Μαρία Μάλαϊ, με τα αποτελέσματα να διαμορφώνονται ως εξής:

ΑΝΔΡΕΣ 12χλμ
1. Γιώργος Διαλεκτός (χρόνος 01:10:25)
2. Κωνσταντίνος Τσουκανάς (χρόνος 01:11:42)
3. Βασίλης Μαυριανός (χρόνος 01:13:16)
ΓΥΝΑΙΚΕΣ 12χλμ
1. Μαρία Μάλαϊ (χρόνος 01:18:42)
2. Νίκη Ζιώγα (χρόνος 01:22:58)
3. Τσβετελίνα Πέτροβα (χρόνος 01:28:45)

Στον νεοσύστατο αγώνα των 5 χλμ νικητής στους άνδρες αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Γκόφας (χρόνος 00:21:26), ενώ στις γυναίκες η Άννα Μαρία Σάρρα (χρόνος 00:24:29) και οι δύο αθλητές και μέλη του  Α.Σ. ΝΕΜΕΑΣ 2016.